Комада Рюсі: традиції та новації в мистецтві нецке

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

##plugins.themes.bootstrap3.article.sidebar##

  С. Б. Рибалко

Анотація

У статті розглядається творчість Комади Рюсі – видатного японського різьбяра, чия багаторічна діяльність репрезентує шляхи розвитку мініатюрної скульптури в Японії у другій половині ХХ – на початку ХХІ століття. Спадковий різьбяр у третьому поколінні, Рюсі уособлює традиції різьблення зі слонової кістки з використанням техніки хідаріба і водночас є одним із тих майстрів, що відродили і вивели на новий рівень мистецтво мініатюрної скульптури в галузі нецке. У фокусі запропонованої розвідки – особливості творчої еволюції Комади Рюсі, джерела його творчості, коло творчих зв’язків та фактори впливу. Систематизовано та визначено репрезентативні твори різних років, проаналізовано сюжетно-тематичний репертуар та підходи майстра до розробки жіночих образів; висвітлено творчі здобутки, багаторічну педагогічну та культуртрегерську роботу Комади Рюсі, його внесок у відродження нецке як галузі мініатюрної пластики; приділено увагу його міжнародній діяльності. У статті висвітлено поступовий перехід від традиційних сюжетів та образів нецке до розробки власних, унікальних моделей, що вирізняються розмаїттям типажів, передачею характерів та емоційних станів, переконливою передачею рухів та виразним пластичним моделюванням; підкреслено, що послідовна розробка жіночих образів є суттєвим внеском у мистецтво нецке і за якістю та масштабом її можна порівняти з творчими доробками видатних майстрів класичної гравюри.

Результати та матеріали дослідження можуть стати у пригоді при розробці концептуальних підходів до вивчення японської скульптури та декоративно-ужиткового мистецтва, а також можуть використовуватися у творчій практиці митців, застосовуватися при атрибуції зразків мініатюрної пластики та розробці експозиційних підходів, виставкових, конкурсних та фестивальних проєктів.

Як цитувати

Рибалко, С. Б. (2024). Комада Рюсі: традиції та новації в мистецтві нецке. Східний світ, (4 (125), 135-148. https://doi.org/10.15407/orientw2024.04.135
Переглядів статті: 158 | Завантажень PDF: 87

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Ключові слова
Посилання